Mi az a BPA?
A biszfenol A (BPA) természetben nem létező vegyület, az egyik legszélesebb körben alkalmazott szintetikus vegyszer, műanyagipari alapanyag az iparban, amelyet a polikarbonát műanyagok és epoxi-gyanta előállításához használnak.
BPA-t használnak polikarbonátok és bizonyos PVC-k előállításához, amik a 3-as és 7-es plasztik csoportba tartoznak. Ha ezt látjuk a műanyag edényünk alján a háromszögben, akkor keressünk másikat.
A BPA hatásai:
A BPA hatása túlzottan hasonlít az ösztrogén hormonokéhoz, ezért a szervezetben megfelelő hormonválaszt provokálhat: a szervezetbe kerülve leköti az ösztrogén-receptorokat, de valójában persze nem hormon, ettől a szervezet összezavarodik. S mivel a nemi hormonok rengetegféleképpen alakítják a folyamatokat a szervezetben, szinte feltérképezhetetlen, hogyan torzítja fejlődésünket és működésünket. Az már biztos, hogy a fiúknál például csökkentheti a spermiumtermelést, a lányoknál a saját ösztrogén termelését, meddőséget és idő előtti pubertást okozhat, gyermekkorban pedig befolyásolhatja a másodlagos nemi jellegek kialakulását. A tudósok úgy gondolják, hogy szerepe lehet az elhízásban is.
BPA esetleg károsan befolyásolhatja az emberi agy (és más szervek) fejlődését. Mivel az agyunk minden más szervnél érzékenyebb a nemi hormonokra, ezért a BPA befolyással lehet az agy szerkezetére és működésére. A nemi hormonok egyik borzasztó fontos hatása, hogy az idegsejtek közötti kapcsolatok (szinapszisok) mennyiségét szabályozza. A BPA képes ezeknek a szinapszisoknak nagymértékű elpusztítására. (Ilyen mértékű szinapszis pusztulást találtak többek között elbutulással járó betegségekben, mint amilyen az Alzheimer-kór, a depresszió vagy a skizofrénia. (Dr. Hajszán Tibor)